O NAS

Firma PROFISYSTEM działa od wielu lat na polskim rynku, świadczymy usługi dezynfekcji, ozonowania , odgrzybiania zarówno dla firm, zakładów produkcyjnych jak również dla klientów indywidualnych. Przez ten czas daliśmy się poznać jak godny zaufania partner biznesowy, na którego można liczyć w każdej sytuacji i o każdej porze.

Od 2018 roku z przyjemnością doradzamy i rozwiązujemy problemy związane z dezynfekcją, walką z wirusami, alergenami .Pozbywamy się przykrych zapachów z pomieszczeń a także wspieramy walkę z koronawirusem biorąc w niej czynny udział.

Nasi klienci z roku na rok rosną w coraz większą rzeszę, ufając nam i naszym umiejętnością. Nieustanny rozwój, poszerzanie wiedzy, szkolenia, certyfikaty, zdobywanie wiedzy i doświadczenia w zakresie dezynfekcji,  pozwala nam być zawsze w czołówce firm w branży ozonowania..

Naszym klientom oferujemy usługi wykonywane tylko profesjonalnym sprzętem.

Obsługujemy kompleksowo firmy z różnych branż, od medycznych poprzez placówki oświatowe jak również klientów prywatnych.

1. Na czym polega ozonowanie?

Ozon jest odmianą tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. Występuje naturalnie w przyrodzie w postaci gazu. Powstaje w wyniku wyładowań elektrycznych w atmosferze. To on jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach po burzy, który można poczuć szczególnie latem. Ozon jest znany ze swoich właściwości dezynfekujących, dlatego dzisiaj stosowany jest m.in. jako jeden ze składników oczyszczania wody pitnej (wraz z chlorem), czy dekontaminacji pomieszczeń szpitalnych.

Ozonowanie można przeprowadzić tylko w zamkniętych pomieszczeniach takich jak biuro, mieszkanie, dom, hala magazynowa, samochód. W tym celu pomieszczenie uszczelnia się, a następnie wtłacza się do niego odpowiednie stężenie ozonu. Procedura jest utrudniona na klatkach schodowych, czy piętrowych pomieszczeniach, ze względu na to, że ozon jest cięższy od powietrza.

– Ozonowanie wykonuje się specjalnym generatorem ozonu. Jest to urządzenie, w którym powstają wyładowania elektryczne. To właśnie te wyładowania przekształcają tlen znajdujący się w powietrzu w silnie utleniający gaz, czyli ozon. Jest on wykorzystywany na różne sposoby, wszystko zależy od jego stężenia. Do każdego problemu, który chcemy usunąć, będziemy musieli dobrać odpowiednie stężenie ozonu oraz czas ozonowania. Ten gaz używany jest przede wszystkim do dezynfekcji pomieszczeń, ale również do likwidacji przykrych zapachów. W odpowiednim stężeniu ozon zabija bakterie, wirusy, alergeny, roztocza, czy grzyby

– Zależnie od tego, gdzie przeprowadzamy ozonowanie i jaki problem usuwamy, trwa ono od kilkudziesięciu minut do nawet kilkunastu godzin. W samochodzie na przykład wystarczy pół godziny, żeby usunąć wszystkie zapachy z tapicerki. Około godziny potrzeba na to, aby odgrzybić klimatyzację auta i zdezynfekować powierzchnię foteli. W mieszkaniu natomiast potrzebujemy już kilku godzin na usunięcie przykrego zapachu, a proces odgrzybiania ścian to od kilku do kilkunastu godzin w zależności od rodzaju grzyba. Podsumowując, im bardziej złożony problem i większe pomieszczenie, tym więcej czasu potrzebujemy na jego usunięcie.

2. Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ze względów bezpieczeństwa, proces ten musi być przeprowadzony w pustym pomieszczeniu. Nie mogą się w nim znajdować rośliny ani zwierzęta. Po wykonaniu procedury, do pomieszczenia można wrócić dopiero po redukcji stężenia aktywnego. Cząsteczka ozonu w zależności od warunków otoczenia rozpada się na cząsteczki tlenu po kilkudziesięciu minutach. Wszystko zależy jednak od stężenia i warunków takich jak temperatura powietrza i jego wilgotność. W niektórych warunkach proces ten może trwać nawet około doby.

Zazwyczaj można wrócić do pomieszczenia, które przeszło procedurę ozonowania po dwóch godzinach. Proces można przyspieszyć, o ile w danej przestrzeni znajduje się sprawna wentylacja lub można zrobić przeciąg. Wtedy można ten czas skrócić nawet do trzydziestu minut, i to również w przypadkach astmatyków i kobiet w ciąży.

– W tym miejscu warto zaznaczyć, że przy tej procedurze należy pamiętać o stosowaniu mierników stężenia ozonu. Tylko one są w stanie nam powiedzieć, czy procedura została wykonana prawidłowo, a pomieszczenie jest bezpieczne. Nie można oceniać efektu ozonowania „na nos”. Polegając wyłącznie na zmyśle zapachu, nie możemy stwierdzić, czy usługa została wykonana prawidłowo. Ozon jest wyczuwalny przy bardzo niskich stężeniach, ten gaz czujemy nawet w trakcie burzy, a nie jest to wtedy dla nas groźne.

– Groźne natomiast jest przebywanie w ozonowanych pomieszczeniach i w ich otoczeniu bez odpowiedniej maski przeciwgazowej. Ludzki organizm przyzwyczaja się do obecności ozonu po około 30 minutach. Po tym czasie nie jest w stanie zidentyfikować, czy stężenie ozonu wzrasta, czy maleje. Wysokie stężenie ozonu jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia. Grozi utratą wzroku, znacznym podrażnieniem dróg oddechowych, a także nieodwracalnymi zmianami komórek znajdujących się w płucach. To, czy ozonowanie zostało wykonane w prawidłowy sposób i czy możemy wrócić do takiego pomieszczenia można stwierdzić tylko i wyłącznie za pomocą odpowiednio skalibrowanego miernika ozonu .Należy jednak pamiętać, że ozon jest gazem skutecznie dezynfekującym, ponieważ ma właściwości biobójcze. Oznacza to, że w odpowiednim stężeniu może być groźny dla każdego żyjącego organizmu. W ozonowanym pomieszczeniu można zabić nawet szczura. Jest to substancja silnie toksyczna, jest utleniaczem.

Ozonowanie może przeprowadzać tylko profesjonalna firma, zaufaj nam znamy się jak skutecznie oczyszczać środowisko w którym oddychasz.

Zapraszamy do kontaktu ———> link do zakładki kontakt